Xiaomi, Senede 300 Bin Vasıta Üreteceği İlk Elektrikli Araba Fabrikasının Yerini ve Seri Yapıma Geçiş Tarihini Açıkladı

Xiaomi, Senede 300 Bin Vasıta Üreteceği İlk Elektrikli Araba Fabrikasının Yerini ve Seri Yapıma Geçiş Tarihini Açıkladı

Aralık 2, 2021 0

Dinlemiş olabileceğiniz üzere elektrikli araba sektörüne adam atmaya hazırlanan teknoloji devlerinden biri de Xiaomi olmuştu. Firmanın üreteceği ilk taşıtın maliyet aralığı yılın başlarında açıklandı ve aylar sonrasında taşıtın ilk render görüntüleri ortaya çıktı.

Xiaomi’nin elektrikli araba üreteceğine dair ilk iddia, bundan 7 yıl evvel ortaya atılmıştı. Bir vakit rafa kaldırılan tasarı yıllar süresince kafalarda şekillendikten sonra ilk defa duyuru edildi ve çalışmalara bu yıl başlandı. Görünüşe bakılırsa yapım alanındaki ilk adım da yakın zamanda atıldı.

2024 senesinde seri yapıma geçilecek

xiaomi otomobil

Xiaomi’nin Çin’in Pekin kentinde senelik 300 bin vasıta yapım kapasitesine sahip bir fabrika kalemtıraşı bilindi. İki evrede inşa edilecek kuruluşun bulunduğu ‘Pekin Ekonomik ve Teknolojik Gelişim Bölgesi’; ayrıca firmanın araba ana merkezine, satış ve araştırma bürolarına konut sahipliği edecek.

Mart ayında 10 sene içinde bir elektrikli araba kısmı kurmak için 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklayan işletme, ağustos ayında şirket kaydını bitirmişti. Beijing E-Town, fabrikanın seri yapıma geçeceği tarihin 2024 seneyi olduğunu açıkladı. Bu, Xiaomi CEO’su Lei Jun’un ekim ayında yaptığı açıklamayla anlaştı. Taşıtın görünüşü ve özellikleri hakkında resmî bir açıklama bulunmasa da önümüzdeki sene ehemmiyetli bilgiler alma uğrumuz yüksek. 

Tags: Elektrikli Otomobili İçin İlk Fabrikasını Kuruyor, Xiaomi Categories: Sektörel
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts