Xiaomi ve Oppo’dan uygun fiyatlı katlanabilir telefonlar geliyor!

Mayıs 28, 2021 0

Katlanabilir telefonlar epeyce heyecan uyandırıcı olsa da bir türlü yayılabilmiş değiller. Bunun elbette esas sebebi katlanabilir telefonların fiyatı. Tıpkı vakitte katlanabilir ekranların ekran koruyucuları cam değil de plastik olduğundan çizilmelere karşı güçlü olmaması da insanları katlanabilir telefonlara geçme konusunda tereddüte sevk eden sorunlardan biri. Ekranların çizilebilirliği konusunda pek ilerleme kaydedilemese de en azından fiyatlar konusunda sevindirici gelişmeler yaşanacak üzere.

Samsung katlanabilir telefonda pazar başkanı

Katlanabilir ekrana sahip telefonlar konusunda en yeterli satış sayılarına ulaşan firma elbette ki Samsung. Bunda dünyanın global ölçekte satışa sunulan birinci katlanabilir telefonu olan Galaxy Z Fold’un ve onun devamı olan Galaxy Z Fold 2’nin hissesi elbette yüksek. Sonrasında çıkan Galaxy Z Flip de küçük ekranlı istiridye şekli katlanabilir telefon isteyenler için global ölçekteki tek seçenek.


Çekince uzayan yuvarlanabilir ekranlı Oppo X 2021

Huawei saf dışı bırakıldı

Samsung’un yeni katlanabilirleri olan Galaxy Z Fold 3 ve Galaxy Z Flip 3 önümüzdeki Ağustos ayında tanıtılacaklar. Bilhassa Galaxy Z Flip 3’ün çıkış fiyatı 1000 doların altında olan birinci katlanabilir telefon olması bekleniyor. Ancak Çinli rakipler de boş durmuyor. Katlanabilirler konusunda en büyük Çinli rakip olan ve hatta Samsung’dan evvel katlanabilir telefonunu piyasaya süren Huawei Amerikan ambargosu ile global pazarda saf dışı edilmişti. Elbette Huawei’nin katlanabilir Mate X ve Mate XS telefonları da hayli yüksek fiyat etiketlerine sahipti.

Xiaomi, Oppo ve Vivo katlanabilir telefonlarını piyasaya sürecek

Artık ise Samsung’un önünde daha önemli rakipler var. Xiaomi, Oppo ve Vivo katlanabilir telefonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bildiğiniz üzere Xiaomi aslında bir katlanabilir telefon piyasaya sürdü. Mi Mix Fold ismindeki bu aygıt güçlü özellikleri ve dünyanın birinci sıvı lens sistemine sahip telefonu olması ile yüksek sayılabilecek 1500 dolarlık bir fiyat etiketine sahip ve şimdilik maalesef yalnızca Çin içerisinde satışta. Çok büyük ihtimalle de Mi Mix Fold Çin dışarısına resmi olarak çıkmayacak. Ama Xiaomi’nin geliştirdiği yeni katlanabilir telefonun yakında piyasada olacağı ve global ölçekte satışa sunulacağı düşünülüyor.

Yuvarlanabilir ekranlı telefon: Oppo X 2021

Oppo’nun ise katlanabilirler konusunda daha enteresan bir planı var. Firma 2020’nin sonuna yanlışsız Oppo X 2021 konsept telefonunu görücüye çıkarmıştı. Aslıda olağan bir telefon üzere görülen Oppo X 2021’in çekince uzayan bir ekranı bulunuyordu. Bunu da ekranının kasa içerisinde yuvarlanabilmesine borçlu idi. Bu telefonun hiçbir vakit seri üretime geçmeyeceği düşünülse de Oppo’nun yuvarlanabilir ekranlı emsal bir telefonu çok yakında tanıtacağı ile ilgili haberler dolaşmakta. Hatta 2021’in güz aylarında piyasaya dahi çıkabileceği düşünülüyor.

Vivo’nun katlanabilir planları hakkında şimdilik pek bir ayrıntıya sahip olmasak da rekabeti kızıştırmaya hazırlandığını biliyoruz. Katlanabilir ve yuvarlanabilir telefonların gelecek yıl 10 milyon adeti aşkın satacağı düşünülüyor. Hatta Samsung’un daha evvel bahsi geçen yeni iki modelinin satış maksadının bir yıl içerisinde 7 milyon olduğunu düşünürsek tahminen de gelecek yıl katlanabilir telefon satışları 10 milyonu oldukça epey geçebilir de. Haliyle Samsung ve 2023’te katlanabilire geçeceği düşünülen Apple hariç tutulursa dünyanın en çok satan üç firması olan Xiaomi, Oppo ve Vivo’nun da bu yarıştan geri kalmayacağını düşünüyoruz. Bu da fiyatlara olumlu yansıyacak ve teknolojinin yayılması ile kısa müddette tahminen de 500 dolar ve altı bir sayıda katlanabilir telefonlar görmemizi sağlayacaktır.

Tags: Ekran, Katlanabi̇li̇r, Katlanabi̇li̇r Telefon, Oppo, telefon Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts