Xiaomi’den telefonu saniyeler içerisinde şarj edecek teknoloji geliyor!

Mayıs 31, 2021 0

Akıllı telefonların hayatımıza getirdiği yeniliklerden, daha doğrusu zorluklardan biri de şarj sorunu. Günümüzde birçok akıllı telefon günlük olarak şarja takılmak zorunda. Telefonların birçoğu da oyun üzere çok ağır kullanım senaryolarında günü çıkaramıyorlar bile. Bunu aşabilmek için birçok usul deneniyor. Elektrik prizine erişim olmayan alanlar için powerbank denilen taşınabilir şarj aygıtları hepimizin hayatına girmeye başladı. Birçoğumuz çantamızda yahut otomobilimizde en az bir tane powerbank taşıyoruz.

Bu sorunun ana sebeplerinden biri de ister lityum polimer olsun, ister lityum iyon olsun tüm lityum bataryaların belli bir alanda makul bir şarj kapasitesine sahip olabilmeleri. Bataryanın kapasitesi arttırılmaya çalışıldığında ister istemez bataryanın kapladığı alan da artıyor.


Xiaomi Mi 10 Ultra 120 Watt ile kablolu şarjda rekoru elinde bulunduruyor.

Bataryalar daima büyüyor

Günümüzde gelişen teknoloji ile cep telefonlarında ekran ve anakart üzere batarya harici donanımların daha ince yahut daha küçük yapılmaları sağlanıyor. Bu sayede artık akıllı telefonlara biraz daha büyük bataryalar konulabiliyor. Samsung üzere kimi üreticiler de orta düzey aygıtlarına incelikten taviz vererek 7000 mAh üzere daha evvelce görmeye alışık olmadığımız büyüklükte bataryalar yerleştirebiliyorlar.

Şarj sorunu konusunda geliştirilen teknolojilerden biri de şarj suratının daima arttırılması. Geçmişte akıllı telefonlar 5 Watt üzere çok düşük şarj suratlarına sahipti. Hatta Apple 2020 yılında dahi iPhone 11 aygıtlarının yanında 5 Watt’lık şarj aygıtı veriyordu. Bu da 3 saatten uzun bir şarj olma müddeti manasına geliyordu. Gerçi Apple bu bahisteki tenkitlere beklenmedik bir yanıt vererek şarj aygıtını kutu içeriğinden büsbütün kaldırdı ya neyse…

Şarj suratında rekor üstüne rekor

Neyse ki kimi firmalar Apple’ın tersine şarj suratı ve şarj aygıtları konusunda daima atılım yapmaya devam ediyor. Bu firmaların başta gelenlerinden birisi de Xiaomi. Son periyotlarda şarj suratı konusunda daima daha büyük rekorlara koşan firma artık de yeni bir rekor ile gündemde. Halihazırda 80 Watt’lık kablosuz şarj ve 120 Watt kablolu şarj ile hem kablolu, hem de kablosuz şarjda rekoru elinde tutan Xiaomi çok yakında bu rekorları daha da ileri götürme planında.

Xiaomi resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşım ile 31 Mayıs 2021’de, yani yarın yeni Xiaomi Hyper Charge teknolojisini tanıtacağını duyurdu. Aslında duyuruda teknolojinin kablolu mu yoksa kablosuz mu olacağı aşikâr olmasa da zati halihazırda kablosuz teknolojide rekorun tek sahibi Xiaomi’de oladuğu için yeni teknolojinin kablolu şarj konusunda olacağı düşünülüyor.

200 Watt şarj mı geliyor

Bu yılın başlarında Xiaomi’nin 200 Watt suratında şarj teknolojisi üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı. Lakin kaynaklar bu mevzunun kablolu + kablosuz + zıt şarj suratlarının toplamı olacağını öne sürerek heyecanı biraz azaltmışlardı. Şu anda Mi 11 Ultra 67 Watt kablolu, 67 Watt kablosuz ve 10 Watt aksi şarj suratı ile toplamda 144 Watt şarj suratına sahip ama bunları toplamak pek de mantıklı durmuyor işin açıkçası. Zira esasen Xiaomi’nin esasen 120 Watt suratında kablolu şarj olabilen Mi 10 Ultra modeli bulunuyor. Bu yüzden yeni kablolu şarj teknolojisinin paylaşımdaki üzere rekor olabilmesi için 120 Watt’tan yüksek olması gerekiyor. Bu da telefonun 1 dakikadan kısa müddette, yani saniyeler içerisinde 1 saatten daha fazla gidecek şarj alabilmesi manasına geliyor.

Tags: rekor, Şarj, Teknoloji, Watt, Xiaomi Categories: Mobil
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts