Yeni ARM işlemciler tanıtıldı: Cortex X2, A710 ve A510 neler sunuyor?

Mayıs 25, 2021 0

Bu yılın başına kadar ARM mimarisinin en aktüel sürümü olan ARMv8 ve küçük kardeşleri emekliye ayrılıyor. ARM mimarisinin birinci 64 bit işlemcilerini içeren ARMv8, yerini v9’a bırakıyor. Eski sürümün yavaş yavaş fişinin çekiliyor olmasıyla doğal ki meydan boş kalmıyor. Düzenlenen lansmanda yeni ARM işlemciler hakkında tanıtıldı.

Samsung, performansıyla göz dolduran yeni kuşak 108 Megapiksel kamera sensörü ISOCELL HM3 ile ilgili yeni bir görüntü paylaştı.

Yeni ARM işlemciler alanda: Cortex-X2, A710, A510

Yeni işlemcilerin alana çıkmasıyla birlikte ARM, 32 bit işlemci üretmeyi durduruyor. Yıl sonuna kadar ARM 32 bit işlemci üretimini sonlandırıyor ve bundan sonra da üretmeyecek. Artık eskide kalmış olan 32 bit platformunun terk edilmesi için bu ileriye dönük bir gelişme oldu.

Cortex-X2, son kuşak yüksek performanslı ARM işlemcilerin revizyonudur. Bu işlemciyle ilgili evvelki kuşağa nazaran en az yüzde 16 performans artışı kelamı veriliyor. Bu performans artışına karşın Cortex-X2, X1 ile birebir frekansta çalışıyor.

Cortex-X2, A710 ve A510 seleflerine nazaran ne kadar yeterli?

Tanıtılan işlemcileri gelecek sene piyasada göreceğimiz için bunları yeni kuşak olarak da isimlendirebiliriz. ARM Cortex-X2’nin performansı optimize edildi ve makine öğrenmesi performansı iki katına çıkarıldı. İşlemci böylelikle, Intel’in 15W güç tüketen i5-1135G7 dizüstü işlemcisinden tek çekirdekte yüzde 40 daha performanslı olacak.

Cortex-X2’de bulunacak olan DSU-110 teknolojisi, işlemcinin sekiz çekirdeğinde çalışabilecek. Bu teknoloji telefonları değil bilgisayarları; hatta iş istasyonlarını geliştiriyor. Bu teknolojinin artısı ise L3 belleğin 8 MB’a çıkması ve süreçlerin daha düşük gecikme müddetiyle yapılması olacak.

Cortex-X2 için tekrar tasarlanan çekirdek yapısı

Akıllı telefonlarda yer edinecek olan A serisi işlemcilerle ilgili değerli gelişmeler var. Öncelikle A serisinin çekirdek dizaynı tekrar tasarlandı. Armv9’un nimetlerinden olan iki kat daha düzgün makine öğrenmesi performansı ve yüzde 30 güç tasarrufu bu işlemcinin en önemli özellikleri olacak. Performans kısmında ise büyük bir gelişme yok, evvelki jenerasyona nazaran yalnızca yüzde 10 artış sağlanmış. Buna karşın A710, oyun performansı konusunda oldukça gelişme kaydetti.

A710 CPU’su oyunlarda yüzde 33 daha yeterli performans sunarken GPU ünitesi ise yüzde 20 daha uygun performans sunacak. Bu performans artışlarına karşın yüzde 15 verimlilik sağlanabilmekte.

Oyun performansındaki artışın ayrıntıları

Tanıtımın en uygun ayrıntısı katiyetle Cortex-A510 olmalı. Bu işlemci Cortex-A55’e nazaran yüzde 30 performans, yüzde 15 verimlilik ve yüzde 300 makine öğrenmesi performansı artışı sunuyor. Bu işlemci, yeni giriş-orta düzey telefonlar için büyük bir nimet olacaktır. ARM bu işlemciyi tasarlarken çekirdekleri fizikî olarak daha küçük hale getiren ve üretim maliyetini düşüren bir tekniği kullandı. Buna emsal bir prosedürü AMD denemişti ancak başarılı olamamıştı. Görünüşe nazaran ARM, bu prosedür ile işlemci geliştirmenin yolunu bulmuş.

Yeni ARM işlemciler için sunulan güvenlik vaatleri

ARMv9 genel olarak güvenliğe de ehemmiyet veriyor. Performans artışlarıyla ilgili ayrıntıların yanı sıra daha inançlı bir platformun da ayrıntılarından bahsedildi. ARMv9 sürümündeki yeni güvenlik tedbirleri, bellekten bilgi sızdırılmasının büyük oranda önüne geçecek. Geçen yıllarda AMD ve Intel masaüstü işlemciler için yaşanan skandallar üreticilere birer ders vermiş olmalı.

Mali-G710, G610, G510 ve G310 grafik üniteleri

Mali serisi grafik ünitelerinin dünyada en çok kullanılan olduğunu biliyor muydunuz? 2020 yılında 1 milyardan fazla aygıtta Mali grafik işlemciler kullanıldı. Ayrıyeten akıllı telefonların yarısında ve akıllı televizyonların yüzde 80’inde bu grafik işlemcilerin bulunduğu da biliniyor. Yeni ARM işlemciler ile grafik işlemcilerle ilgili kıymetli gelişmeler de yaşanacak.

Mali-G710, üçlünün en güçlüsü pozisyonunda. Amiral gemisi akıllı telefonların yanı sıra Chromebook’larda da kullanılacak olan Mali-G710; eski jenerasyondan yüzde 20 daha performanslı, yüzde 20 daha verimli ve makine öğrenmesinde yüzde 35 daha süratli. Makine öğrenmesi suratındaki bu gelişme yeni görüntü ve fotoğraf modlarının önünü açacaktır.

Mali-G710, G610, G510 ve G310 grafik üniteleri seleflerine nazaran ne kadar düzgün?

Mali-G610 ise aslında G710’un ucuz bir varyantı. Bu varyantın, amiral gemilerinden geri kalmayan yüksek performanslı telefonlarda kullanılması bekleniyor.

Orta düzey bir grafik işlemci olacak olan Mali-G510 ise iki kat daha uygun performansla yüzde 22 güç tasarrufu sunacak. İki kat daha süratli makine öğrenmesi de bu işlemcini özellikleri ortasında. Bu grafik işlemciyi çoğunlukla orta düzey telefonlarda, akıllı televizyonlarda göreceğiz.

Bizi epey heyecanlandıran başka bir ayrıntı olan Mali G-310 giriş düzeyi bir işlemci. Bu grafik işlemci, giriş düzeyi telefonların sunacağı tecrübesi değiştirebilir. Mali G-310, selefine nazaran 4,5 kat daha fazla Vulkan performansı, 6 kat daha fazla doku sürece performansı ve iki kat daha akıcı Android tecrübesi sunacak. Giriş düzeyi bir telefondan birinci beklentimiz olan akıcılık iken, bu grafik işlemci giriş düzeyi telefon talebine yanıt olacaktır.

Sizler yeni ARM işlemciler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce işlemci pazarında nasıl bir çizgi izleyecekler?

Tags: Arm, işlemci, Mali̇, performans, yeni Categories: Donanım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ
Related Posts