Yerli FPS Oyunu Zula’nın Yayıncısı IDC Games’in Hacklendiği Ortaya Çıktı: 4 Milyon Oyuncunun Bilgileri Parasıza Paylaşıldı

Yerli FPS Oyunu Zula’nın Yayıncısı IDC Games’in Hacklendiği Ortaya Çıktı: 4 Milyon Oyuncunun Bilgileri Parasıza Paylaşıldı

Aralık 3, 2021 0

İnternette pek çok minikli büyüklü şirkete, platforma ve hizmete devasa siber hücumlar yapıldığını, neticesinde de kullanıcı verilerinin ele geçirilerek satılığa çıkarıldığını ya da şirketlere fidye talebinde bulunulduğunu görüyoruz. Bunların bir örneğiyse iki gün evvel açıklandı. Have I Been Pwned tarafından da doğrulanan veri sızıntısı, Zula’nın Avrupa dağıtımcısı IDC Games kaynaklıydı.

Have I Been Pwned tarafından 17 Kasım’da açıklanan veri sızıntısına göre 4 milyon kullanıcının bilgileri, İspanya merkezli IDC Games’deri sızdırıldı. Fakat bu sızıntı hiç de yeni değildi. Sızdırılan bilgilerin paylaşıldığı hacker forumunda bilgilerin Aralık 2019’da ele geçirildiği belirtilmekteydi. Bilgiler, hacker forumunda 15 Mart 2021 tarihinde tamamen ücretsiz bir şekilde indirmeye açıldı.

Hangi bilgiler ortaya çıkmış?

zula dağıtımcı

Toplam 4 milyon 3 bin 642 kullanıcının bilgilerinin yer aldığı, bu kullanıcılar arasında pek çok Türk kullanıcının da olduğu veri dosyasında şu bilgiler yer alıyordu:

Kullanıcı ismi E-posta adresi IP adresi IPB formatıyla şifrelenmiş şifreler

Bu verilerin sarihe çıkması nasıl bir tehlike sunuyor?

Her veri sızıntısında olduğu gibi bu veri sızıntısı da beraberinde birçok tehlikeyi getiriyor. Bu tehlikelerden en büyüğüyse zincirleme veri sızıntıları. 4 milyon IDC Games kullanıcısının bilgileri, bu kullanıcıların yetkili oldukları platformların da ele geçirilmesine neden olabilir. Aynı şekilde kullanıcıların diğer platformlardaki bilgileri de bu bilgiler sayesinde ortaya çıkabilir.

IDC Games’in bu mevzu hakkında herhangi bir açıklamasına tesadüfemedik:

idc games

Henüz yeni doğrulanan bu veri sızıntısı hakkında IDC Games’in herhangi bir açıklamasına erişemedik.

IDC Games, 18 Ocak’ta Zula’nın Avrupa’ya dağıtımını geçici olarak durdurmuştu:

Dağıtımcı şirket, Twitter hesabından paylaştığı açıklamada Zula Avrupa’nın geliştirici şirket MadByte Games oyunu düzeltip aktüelleyene kadar geçici olarak kapatıldığını açıklamıştı. Şirket, MadByte’ın herhangi bir aktüelleme yayınlamaması nedeniyle oyunun o güne kadarki vaziyetini ‘tahammül edilemez’ olarak nitelemişti.

Tags: Zula’nın Yayıncısının Hacklendiği Ortaya Çıktı Categories: Yazılım
PAYLAŞ PAYLAŞ PIN EKLE PAYLAŞ PAYLAŞ PAYLAŞ